ІМЕНА

Введіть прізвище героя:

ВЕДУЧА

19.04.03 УТ-1 21:45 20.04.03 УТ-2 10:05

 
 

"Клікніть" на фото для збільшення

     У лютому 1904 року в Мілані відбулася прем’єра опери Джакомо Пуччіні „Мадам Баттерфляй”. Трагічна історія кохання юної японської гейши і американського офіцера. Публіка спектакль не прийняла. Композитор переробив оперу і 28 травня знову представив загалу. Цього разу на „Мадам Баттерфляй” чекав тріумф. Головну партію блискуче виконала українка Соломія Крушельницька. В 1976 році на всесвітньому конкурсі на титул „Кращої Баттерфляй світу” вперше за всю історію одна співачка отримала гран-прі і всі три кубки, які розігрувались на конкурсі: від прем’єр-міністра, міністерства культури Японії та телерадіокомпанії NHK. Їй дісталося також розкішне кімано, розшите золотом. Переможницею була українська співачка Гізела Ципола.
     Гізела Ципола стала справжньою зіркою конкурсу. Від бесильної люті конкурентки-італійки навіть погрожували їй з-за лаштунків кулаками. Але співачка таки витримала шість виснажливих турів і довела, що вона – дійсно найкраща! У Москві в аеропорту переможницю зустрічали на рівні ЦК компартії, приготували лімузин і розкішні апартаменти в готелі „Москва”. А от в рідному Києві кращу Баттерфляй світу зустрічали тільки чоловік та адміністратор оперного театру.
     Гізела Ципола була бажаною гостею на сцені будь-якого європейського оперного театру. А народилась майбутня примадонна в далекому закарпатському селі Гать у великій родині угорського землевласника, якого радянська влада позбавила всіх статків і навіть вигнала з власного дому.
     Майбутні оперні вокалісти у харківському Інституті мистецтв вивчали у повному обсязі акторську майстерність, сценічний рух, ритміку, текст – всі ті предмети, які необхідні для того, щоб стати спражнім артистом.
     Першу власну шубку Гізела купила після перемоги на конкурсі імені Глінки. Тоді грошей вистачило тільки на штучну. Студенткою вона і подумати не могла, що колись матиме цілу колекцію розкішних натуральних шуб.
     Після закінчення консерваторії Гізелу Циполу запрошували найкращі театри Радянського Союзу: Ленінградський, Кіровський, навіть московський Большой. Гізела обрала Київський. І першим, що вона співала вже як дипломована оперна співачка, була партія Баттерфляй, яка колись принесе їй найбільший творчий тріумф у житті.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Гізела Ципола сповна володіла мистецтвом співу. Її голос долинав до кожного слухача, як би далеко на галерці він не сидів. І слухач всім серцем відгукувався на кожну ноту великої співачки.
     Анатолій Солов’яненко – один з найулюбленіших партнерів Гізели Циполи. Співала вона з найвидатнішими вокалістами світу, втім, найкращими партнерами до цього часу все-таки вважає радянських артистів .
     Любов’ю Гізела Ципола була оточена не тільки на сцені, а і в реальному житті. Доля подарувала їй кохання, яке, напевно, було варте всіх її творчих тріумфів. Ще студенткою на конкурсі імені Глінки Гізела познайомилась з диригентом Стефаном Турчаком, який був членом жюрі. Турчак і Ципола не могли відмовити собі у щасті бачити і чути одне одного, але на той час обоє мали свої сім’ї.
     У кожній своїй ролі Гізела Ципола була іншою. У «Сільській честі» - пристрасною, запальною Сантуцею, у «Богемі» - вразливою й тендітною Мімі, у «Доні Карлосі» - гордовитою, неприступною Єлизаветою. Гізела не просто співала - вона створювала образ.
     Гізела була королевою на сцені і дбайливою дружиною вдома. І родина все-таки займала перше місце. Союз Циполи і Турчака люди називали голубиним і неповторним. Гізела робила для коханого чоловіка дійсно багато. Вона віддавалася коханню з такою ж самопожертвою, як і творчості. Майже одразу після їхнього одружання лікарі виявили у Стефана Турчака пухлину головного мозку. Гізела розуміла, що кожної хвилини Стефан Васильович може втратити свідомість та впасти, тому намагалася завжди бути поруч.
     Мистецтво не залишало часу на перепочинок. Потрібно було посміхатись навіть тоді, коли в очах стояли сльози. У театрі знали про хворобу Турчака, але ніхто навіть не здогадувався, наскільки це було серйозно. Гізела ховала своє горе на людях, а вдома виливала його в сльозах. Турчак працював. На свій 50-річний ювілей він диригував у Київській філармонії другу симфонію Рахманінова. А через кілька місяців, на початку нового театрального сезану, 23 жовтня, маестро не стало.
     На похоронах Стефана Турчака був весь мистецький Київ. Музиканта поховали на Байковому кладовищі.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Пам’ятник великому диригенту зробив Валентин Зноба, який за життя маестро був його другом.
     Гізела Ципола вирішила піти з театру. Останньою краплею стала крадіжка її коштовностей із шафи в гримерній. Зникли розкішні гранатові браслети, які одягала вона на партію королеви в „Доні Карлосі”, унікальні японські заколки і прикраси для волосся, в яких вона співала Баттерфляй... Наступного дня Гізела написала заяву про звільнення. Співачка дала ще декілька великих спектаклів за кордоном і зовсім пішла зі сцени, хоча мала ще величезний творчий потенціал
     Сьогодні Гізела Ципола живе переважно за містом. Вона ніби намагається надолужити все те, на що не вистачало часу через постійні гастролі та виступи, насолоджується природою, спілкування з близькими та рідними. І щедро допомагає своїй великій родині і друзям.

     Доля багато вимагає від того, кого щедро обдаровує. Гізела Ципола сповна заплатила за свій талант і кожний свій тріумф. Рахунок закрито. Рани загоїлись і прийшов час щасливо жити. А раптом станеться диво і в Києві знову заспіває найкраща Баттерфляй світу?

 

Produced by
NIRVANA Studio

 

© OMEGA-TV 2003