ІМЕНА

Введіть прізвище героя:

ВЕДУЧА

05.04.03 УТ-1 21:45 06.04.03 УТ-2 10:05

 
 

"Клікніть" на фото для збільшення

     За 100 кілометрів від Києва лежить містечко Яготин. Навесні містечко просто потопає у вишневому цвіті. Тут знаходиться єдиний в Україні музей найдавніших поселень. А ще зберігся маєток князів Рєпніних, де бував Тарас Шевченко... Втім, більшість людей приїздять до Яготина не за туристичними враженнями, а за ... лікарською допомогою, бо тут живе Євген Товстуха - фітотерапевт, якого Американський біографічний інститут визнав Людиною 2000 року.
     Восени 1934 року в селянській родині Товстух було двоє дітей, і Олександра мала ось-ось народити третього. 20 вересня у хату просто влетів колгоспний бригадир, залив вогонь у печі і погнав вагітну жінку на буряки. Працювати вона, звичайно, не могла, лежала на межі і стогнала. А наприкінці дня народила сина. На возі породіллю відвезли додому.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Важку історію його народження Євгену розповіли вже після смерті матері її подруги. Саме прості селянки врятували тоді малюка та його маму від вірної смерті.
     Євген ріс дуже допитливою дитиною. Основи науки, яка згодом стане справою його життя, він отримував від батьків, родичів, односельців. Від покоління до покоління передавалися стародавні рецепти лікування. Мати Євгена знала і вміла застосовувати більш ніж 100 лікарських рослин.
     Батьки та односельці розуміли різнобічну обдарованість хлопчика і в майбутньому бачили його одночасно і лікарем, і письменником. Євген надав перевагу медицині та в 52 вступив до Київського медичного інституту. Він обрав санітарно-гігієнічний факультет, але не збирався зосереджуватись тільки на одній з медичних спеціальностей.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Студент Євген Товстуха розумів, що після навчання він навряд чи залишиться в Києві. Тому намагався не просто здобути пристойну фахову освіту, а і взяти все те, що може дати Київ як столиця.
     У ренесансні шістдесяті багато хто з молоді захоплювався живописом. Інженери, вчителі, навіть військові відвідували художні студії та вчилися малювати. Художник Василь Забашта керував художньою студією при Жовтневому палаці культури в Києві. Одним з його учнів був студент-медик Євген Товстуха.
     Одним з предметів, який мали опанувати майбутні художники, була і пластична анатомія. Отже, Євгену Товстусі доводилось вивчати анатомію одразу у двох навчальних закладах: медичному інституті й художній студії.
     У 1959 році Євген Товстуха закінчив медінститут. Першим місцем роботи молодого спеціаліста була лікарня райцентру Гоща, що на Рівненщині
     У той час в далеких селах та містечках Рівненщини люди лікувались переважно у знахарок, або як ще їх називали, відьом. Одного разу Товстусі колега-лікарка розповіла, що у старій фортеці над річкою Стир, збираються відьми-цілительки. І Євген Степанович, який на той час вже почав лікувати травами, поїхав їх навчати.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Товстуху любили не тільки відьми. За ним зітхали молоді медсестри і лікарки. І саме в лікарні Євген Степанович зустрів свою майбутню дружину – Галину. Вона асистувала йому на прийомі хворих.
     З Рівненщини Євген і Галина переїхали до Козельця Чернігівської області. Там і одружилися. Євген Степанович продовжував збирати народні пісні, рецепти і, звичайно, лікувати людей. Але з Козельця через постійне стеження і переслідування довелося поїхати. В 1969 році подружжя Товстух переселилося до Яготина. Спочатку мешкали в службовому приміщенні у Будинку піонерів. Згодом стали самотужки будувати власну хату.
     Тоді Євген Степанович працював лікарем-профілактиком на санепідемстанції. Люди вже знали про Товстуху й їхали до нього з усієї України. Колеги-лікарі ходили до нього лікуватись вночі, потайки. А медичне керівництво району звинувачувало Євгена Степановича у відсталості та невігластві.
     Це були не перші, та й не останні конфлікти Товстухи з чиновниками. Впроваджувати свою справу у життя було йому дуже непросто. Наснагу у праці давала віра у власну правоту й, звичайно, родина. Справжнім однодумцем і помічником стала дружина.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Товстуха відомий ще як великий майстер алкогольних напоів. Він відновив більш ніж 100 народних рецептів. І якщо на столі буде „Калганівка” або „Поцілунок Афродити”, то навряд чи хтось буде пити заморські вина та лікери.
     В народі кажуть: всіх не обігрієш. Але Сільський лікар Товстуха намагається. Сьогодні до нього в Яготин їдуть за допомогою з усього світу, а він зі святою наївністю ще тужить за тими, кого міг би врятувати...

 

Produced by
NIRVANA Studio

 

© OMEGA-TV 2003