ІМЕНА

Введіть прізвище героя:

ВЕДУЧА

05.07.03 УТ-1 21:45 06.07.03 УТ-2 10:05

 
 

"Клікніть" на фото для збільшення

     Особистість актора завжди криється за маскою його ролей. Артист, якого ми звикли бачити на екрані успішним авантюристом, улюбленцем жінок, самовпевненим та іронічним денді - насправді - все життя живе з однією дружиною, любить самотність та риболовлю, і до того ж трохи забобонний - вірить у всілякі прикмети. За 50 років кінокар‘єри він зіграв лише кілька головних ролей, але глядачі запам'ятовували всіх його персонажів - навіть якщо вони з‘являлися на екрані епізодично.
     Сашко Ширвіндт народився в сім‘ї скрипаля і театральної актриси. Батьки намагалися прищепити йому любов до музики: хотіли, щоб він грав на скрипці - як тато. Але юний музикант раз у раз намагався уникнути занять, зачинившись у ванній кімнаті. Врешті Сашка вигнали з музичної школи - на радість педагогам і йому самому. Річ у тім, що хлопця нестримно вабив театр...
     Батьки були категорично проти того, щоб Сашко вступав до театрального вузу. Аргументів було вдосталь: невлаштованість акторського життя, гастрольні роз‘їзди, розчарування від нереалізованих можливостей... Вони бажали синові спокійнІшої, надійнішої професії і бачили Олександра юристом. Він не заперечував: старанно готувався і успішно склав іспити… до Щукінського театрального училища.
     Закінчивши з відзнакою театральне училище, Олександр влаштувався в театр імені Ленінського комсомолу. Вибір був невипадковим - на той час це був єдиний театр, звідки не брали на службу в армію. Ленком тоді переживав не найкращі часи: ним керували чудові актриси Гіацинтова та Бірман, які, проте, виявилися посередніми режисерами. Творчий стан театру називали передінфарктним.

"Клікніть" на фото для збільшення

     За тридцять років роботи в театрі Сатири Ширвіндт зіграв у ньому понад 30 ролей і як режисер поставив 10 п‘єс. Там, у театрі, з‘являлися нові друзі і йшли з життя старі – ті, з ким він звик ділити радощі успіхів та розчарування невдач. Театр Сатири став для актора другою домівкою. І коли три роки тому трупа залишилася без художнього керівника, актори попросили Ширвіндта взяти ці обов‘язки на себе. Отак він став ще й театральним чиновником.
     Дует Ширвіндт-Державін утворився ще в період капусників. Тандем виявився таким вдалим і популярним, що це мало не згубило театральної кар‘єри обох його учасників. Хоч би де з‘являлися Ширвіндт і Державін, від них насамперед чекали пародій та жартів. Слава дотепників та ювілейних засідателів ходить за ними і до сьогодні.
     Найбільшої слави Ширвіндту приніс, звичайно ж, кінематограф. Йому пасувало все, що він робив на екрані: курив люльку, ходив у капелюсі, військовому мундирі чи просто стояв із віником у лазні… Його герої - талановиті, до дрібниць точні і створені з властивою Ширвіндту іронією та тонким гумором.
     Сьогодні Олександр Анатолійович грає в кіно значно менше. Не тільки через свою завантаженість театральними справами. Пропозицій надходить мало, і далеко не кожна відповідає його вимогам. Ширвіндт вважає, що нині більшість режисерів знімають для Кінотавру та Ніки, а не для глядачів. Тим часом справжнє вітчизняне кіно витісняється низькопробним імпортом.
     До всіх своїх обов‘язків Ширвіндт - ще й професор Щукінського училища, яке колись закінчив сам. Багато учнів Олександра Анатолійовича стали відомими акторами, і до того ж - його близькими друзями - Андрій Миронов, Алла Демидова, Наталя Гундарева, Леонід Ярмольник, Костянтин Райкін… Деколи в інтерв‘ю Ширвіндт каже, що любить пити кров з молодих акторів. Але потім пояснює, що, спілкуючись зі студентами, ніби заряджається їхньою енергією і сам стає молодшим. Cорок два роки утримуватись на викладацькій роботі Ширвіндту допомагає великий запас терпіння та безвідмовне почуття гумору.

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

     Уже з перших ролей в кіно за Ширвіндтом закріпилася репутація завойовника жіночих сердець. Насправді ж Олександр Анатолійович належить до тих чоловіків, які роблять вибір раз і назавжди. Зі своєю майбутньою дружиною він познайомився – страшно сказати - в середині минулого століття. Вони були ще підлітками і свої літні канікули проводили на дачах у Підмосков‘ї. Там збиралася весела молодіжна компанія: грали у волейбол, ставили спектаклі, а ввечері танцювали під патефон... Дружили... і поступово закохувались...
     Побравшись, молодята оселилися в Ширвіндтів – у великій комунальній квартирі, де мешкало ще вісімнадцять сусідів. Втім, місце там знаходилося навіть для друзів, які часом засиджувалися в них до перших півнів. Наталя - працювала архітектором, але й встигала доглядати прикуту до ліжка свекруху. А вечорами - поспішала на виставу - до чоловіка.
     Якось вони посварилися, і Наталя, забравши десятирічного сина, поїхала у відрядження до Гагри. За два тижні, коли термін поїздки вже закінчувався, Ширвіндт вирушив на вокзал. Він не знав, яким саме поїздом приїде дружина, тому вирішив зустрічати всі потяги. І коли о шостій ранку Наталя вийшла з вагона, крізь мряку вона побачила до болю знайому постать, що самотньо маячіла на пероні. Син вирвав свою руку з маминої і з криком побіг до батька... Про сварку ніхто вже не згадував.
     Як і кожну знаменитість, Ширвіндта постійно оточували шанувальниці. Троє з них були справжніми фанатками. Вони знали всі його ролі, бували на всіх виставах і ревниво стежили за його особистим життям. А коли в Ширвіндта народився син, вони втрьох прийшли до нього додому: принеслИ букет жовтих троянд і набір срібних чарок. І тоді Наталя зрозуміла: "Вони її - прийняли".

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

     Свого сина Ширвіндт виховував дещо нетрадиційними методами. На абсолютне переконання батька, виховний процес є суто теоретичним поняттям, бо насправді, у дітях все закладається генетично і коригується сімейною аурою. Та попри такий сучасний педагогічний підхід, сина Олександра Анатолійовича - Михайла Ширвіндта - регулярно виключали зі шкіл.
     Ширвіндт-молодший бешкетував і тоді, як став студентом Щукінського училища. 8 листопада, на день шістдесятої річниці Жовтневої революції, він та його друзі зняли з будівлі архітектурного інституту червоний прапор і стали марширувати з ним по вулицях. Це помітив інститутський сторож і викликав міліцію... Жартівників звинуватили у знущанні над державним символом. Ця хлопчача витівка могла закінчитися для Михайла семирічним ув‘язненням....
     За два роки після скандалу Михайла Ширвіндта поновили в інституті. Врешті - чи то спрацювали гени, чи допомогла родинна аура - неприємності вляглися. Він став успішним продюсером та автором цікавих телевізійних проектів.

"Клікніть" на фото для збільшення

     В родині Ширвіндтів імена дітям ніколи не давали випадково. Сина назвали Михайлом на честь найкращого друга - Державіна, онука -Андрієм, адже багато років поряд був незабутній Миронов, а ось онучка носить дідусеве ім‘я - Олександра. До своїх онуків дідусь Ширвіндт ставиться з особливим трепетом - він належить їм майже цілковито.
     Онуки Ширвіндта не захопилися театром - вони вибрали собі інші професії. Хоч і пишаються, що їхній дідусь - зірка. До речі, три роки тому російські астронавти далИ одній з планет ім‘я Ширвіндта...
     У свої 68 Олександр Анатолійович вважає себе представником середнього покоління. Він сповнений енергії та творчих планів: художній керівник театру, режисер, професор. І звичайно ж, актор, в якого попереду ще багато ролей.

 

Produced by
NIRVANA Studio

 

© OMEGA-TV 2003