ІМЕНА

Введіть прізвище героя:

ВЕДУЧА

09.04.06 Телеканал „Інтер” 13:20

 
 

"Клікніть" на фото для збільшення

     Наприкінці вісімдесятих керівництво Радянського Союзу проголосило курс на політичну реформу. Життя у великій країні завирувало, ставши майже неконтрольованим. Мітингова лихоманка охопила й Україну. На площах завзято таврували ганьбою тих, хто уособлював радянську систему.
    Вуличний галас долинав і до квартири у центрі Києва, в якій сидів засмучений сивий чоловік. У його постаті мало хто впізнав би ту високу, вродливу людину, яка протягом останніх 17-ти років була першою особою України. Володимира Щербицького.
    Він знав, що по Києву вже поповзли чутки, ніби він утік за кордон, вивіз сім вагонів різного добра, завів рахунки у Швейцарії... Щербицького гнітили тяжкі думки, останнім його бажанням було – розповісти людям правду.

"Клікніть" на фото для збільшення

    Із дитинства Володимир Щербицький не уявляв для себе інших ідеалів, окрім комуністичних. Виходець із робітничої сім‘ї, з Дніпропетровщини, він уже в школі працював інструктором райкому комсомолу. Навчаючись у хіміко-технологічному інституті, паралельно закінчив школу пропагандистів. У 1941-му став членом партії. Пройшовши всю війну, додому Щербицький повернувся з дружиною, яка буде поруч до останнього дня його життя.

"Клікніть" на фото для збільшення

    Після війни Щербицький швидко піднімається службовими сходами. Секретар партбюро коксохімічного заводу... Перший секретар міськкому... Керівник Дніпропетровської області. Щербицькому лише 43, а він уже діяч союзного масштабу – голова Ради Міністрів УРСР.
    І першим же кроком на новій посаді він шокує партійних зубрів. Особняк, в якому до Щербицького жили всі голови Ради Міністрів, він віддає під дитячий садок. А невдовзі керівництво ЦК отримує гнівний лист від трудящих. Вони приголомшені отриманим будинком – так ось в яких умовах живуть партійні вожді!

"Клікніть" на фото для збільшення

    Здавалося, ніщо не може зупинити амбітного дніпропетровця. Але... попереду був поворот, який багато чого навчить тоді ще занадто прямолінійного Щербицького.
    Його прихід в уряд збігся з апогеєм хрущовських експериментів. Одним із них став поділ партії на „промислову” і „сільськогосподарську”. 1963-го року Щербицький рішуче, і головне, - відкрито проти цього поділу виступив.
    Чи зробив він з того уроку якісь висновки для себе? Напевно. Принаймні ніколи більше в житті Щербицький не дозволятиме собі простодушної прямоти в стосунках із москвичами.
    А тим часом кремлівські кабінети захлеснула нова хвиля інтриг. У жовтні 64-го року з поста першого секретаря ЦК КПРС було усунуто Хрущова. Його місце зайняв Брежнєв.

"Клікніть" на фото для збільшення

    Як досвідчений апаратник, Леонід Ілліч воліє спиратися на вірних людей. Особливо шанує „своїх” – дніпропетровців. Щербицького новий генсек знає особисто. А тому ініціює повернення земляка на посаду голови Ради Міністрів України.
    На початку діяльності Брежнєва Щербицький щиро захоплювався тим, як новий лідер узявся до роботи. У середині шістдесятих почалися економічні реформи Косигіна. З’явилася надія, що врешті настане перелом. Що із кризою в сільському господарстві буде покінчено. Адже на той час її вже охрестили хронічною.

"Клікніть" на фото для збільшення

    До речі, на селі колишній промисловець Щербицький спочатку почувається не дуже впевнено. Тому багато їздить, особисто вивчаючи роботу господарств на полях та фермах. Він прагне докопуватися до суті сам, а не покладатися на доповіді підлеглих. Цій звичці Щербицький буде вірний усе життя.
    У шістдесятих роках остаточно формується стиль Щербицького-керівника. Із підлеглими він доброзичливо-стриманий; із московськими товаришами – офіційно-обережний. Вони відповідають йому тим же. Бо знають про особисті стосунки Щербицького з Брежнєвим... „А що, як саме українець стане його наступником?”

"Клікніть" на фото для збільшення

    Тим часом Брежнєв зміцнював тили – формував команду з тих, кому найбільше довіряє. Щербицький до цього кола належав. А ось тодішній перший секретар ЦК Компартії України Петро Шелест – навпаки – був людиною ненадійною: його мало не відкрито звинувачували в націоналізмі. Брежнєв вирішив позбутися Шелеста. У травні сімдесят другого року на пленумі ЦК Компартії республіки, зібраному мало не конспіративно, його знімуть з найвищої посади і оберуть натомість – Володимира Щербицького.
    Проте оплески швидко вщухнуть. Із перших же днів партійній номенклатурі стане зрозуміло – треба міняти звички.
    Принциповість Щербицький доводив на власному прикладі. Він удруге відмовився від особняка. На цей раз від того, що передбачався для першої особи України. На місці резиденції – нині це вулиця Мануїльського – побудують дитячу республіканську лікарню.

"Клікніть" на фото для збільшення

    Апаратники швидко збагнуть, що новий керівник не жартує. Республікою прокотилася хвиля службових розслідувань. Керівників, які були помічені у зловживаннях, звільняли з посад та виключали з партії.
    У той же час апаратники невдоволені тим, що, добираючи кадри, Щербицький, як і Брежнєв, явно віддає перевагу землякам-дніпропетровцям. І хоч людей Щербицького не можна звинуватити в непрофесіоналізмі, цифри говорять самі за себе. Вихідцями з Придніпров’я були 5 із 25 перших секретарів обкомів, переважали вони й у керівництві агропромислового комплексу.

"Клікніть" на фото для збільшення

    Для Щербицького завжди було важливо „що скажуть люди”. Розуміючи це, дружина першого секретаря все життя працювала вчителькою і ніколи не претендувала на керівні посади.
    Перший секретар мав право брати дві відпустки. Щербицький використовував тільки літню – але й тоді майже не відпочивав.
    Україну часів Щербицького називатимуть найморальнішою республікою СРСР. Адже в загальносоюзних тенденціях усе частіше спостерігалися вседозволеність і зловживання. Леонід Брежнєв, якого на початку діяльності провідні політики світу називали респектабельним діячем, швидко деградує фізично. Навколо політично недієздатного керівника плодяться підлабузники, кар‘єристи, хабарники. Країна входить у період застою.

 

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

 

Produced by
NIRVANA Studio

 

© OMEGA-TV 2003