ІМЕНА

Введіть прізвище героя:

ВЕДУЧА

07.02.04 УТ-1 21:45 08.02.04 УТ-2 10:05

 
 

"Клікніть" на фото для збільшення

     Одного осіннього дня 1939 року в робітничому передмісті Риги батько купив своєму чотирирічному синові маленьку скрипку. Латвійський робітник прочитав роман Артура Куберта „Паганіні” і вирішив зробити зі свого сина геніального скрипаля. Він мріяв відкрити своїй дитині шлях у величний та чарівний світ музики - світ чорних фраків, оплесків та квітів. Та викладачка спеціального дитячого садка, куди батько привів малюка, сказала: для скрипки у вашого хлопчика закороткі пальчики. Навчання музики почнемо з піаніно. Отак Раймонд Паулс почав учитися гри на роялі.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Окрилений своєю мрією, Волдемар Паулс сам водив сина на заняття. Сусіди не раз бачили, як він буквально тягнув за собою хлопчика по дорозі до музичної школи. Але справжні муки маленького музиканта почалися тоді, як батьки купили стареньке піаніно. Тепер займатися потрібно було і вдома.
     «Свята до музики любов» прийшла до Раймонда тільки в юності. Вчителька Ольга Боровська м’яко заохочувала хлопця до участі у шкільних вечорах. Знаючи, що він любить солодке, навіть приносила на репетиції цукерки. І от, коли вже всі звикли, що Раймонд грає тільки з примусу, - на одному з вечорів сталося чудове перетворення: малий Паулс добровільно з цукеркою за щокою сів за рояль і заграв…

"Клікніть" на фото для збільшення

     У повоєнні часи танцювальні вечори, а в Ризі їх називали «балешки», були надзвичайно популярними. Кожен клуб, завод, ресторан мав свій вокально-інструментальний ансамбль. Жодних програвачів - скрізь звучала тільки жива музика! З чотирнАдцяти років, з дозволу батька, Раймонд уже заробляв власні гроші, граючи на таких вечірках.
     Улітку п’ятдесят третього, нічого не сказавши батькам, Раймонд вступив до Ризької консерваторії. Удень він ходив на заняття, а вночі - як і раніше, грав у ресторанах. Він уже встиг стати відомим у Ризі джазменом та однією з головних осіб міської богеми. І вкотре приносячи ректору прохання про дозвіл працювати ще в одному місці, переконував, що це не заважатиме його навчанню. І справді, Раймонд Паулс закінчив консерваторію з найвищою оцінкою зі спеціальності. Його відразу запросили до Ленінграда, в аспірантуру. Але Раймонд відмовився: його вже взяла в полон легка, мелодійна музика. Він став піаністом Ризького естрадного оркестру.

"Клікніть" на фото для збільшення

     За зловживання алкоголем Раймонда Паулса звільнили з роботи в оркестрі. На життя він заробляв уже звичним для себе способом: грав на танцях і в ресторанах. Потім влаштувався на роботу до філармонії, але звідти його також дуже скоро вигнали. Батьки марно намагалися настановити сина на путь істини: Раймонд грав - і пив.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Тоді він уже був одружений зі Світланою Єпіфановою, з якою познайомився під час гастрольної поїздки Ризького естрадного оркестру до сонячної Одеси.
     Раймонд опанував себе: ліг до спеціалізованої лікарні. Маестро і сам не знає, що на нього подіяло більше - терапія чи жалюгідна публіка, яку він побачив у клініці.
     1962 рік став переломним: у Раймонда і Світлани народилася донька Анете, і тоді ж Паулс назавжди кинув пити.


"Клікніть" на фото для збільшення

     Тисяча дев’ятсот шістдесят четвертого року Раймонд Паулс став керівником Ризького естрадного оркестру. Маестро створив новий репертуар і зробив майже неможливе: тільки за 68-й рік оркестр, який раніше виступав у напівпорожніх залах, дав 90 концертів з аншлагами! Пісні Паулса, які там прозвучали, невдовзі заспівала вся Латвія. Маестро став засновником латвійської естрадної музики та національним героєм республіки. Відомий латвійський поет Яніс Петерс тоді писав: Раймонд Паулс - сьогодні чи не єдиний латиш у Союзі, чиє ім’я не потребує коментарів. Іще більше слави Паулсу приніс мюзикл „Сестра Керрі”, створений за мотивами роману Теодора Драйзера.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Втім, після тринадцяти років успішної роботи в оркестрі Раймонд Паулс несподівано залишив керівну посаду і створив молодіжний вокально-інструментальний ансамбль „Модо”, з яким почав багато і успішно гастролювати.
     Паулса знала в обличчя вся величезна країна - від Риги до Владивостока. Якщо раніше радянські композитори, як правило, з’являлися публічно тільки під час вручення дипломів фестивалю „Пісня року”, то Раймонд сам вийшов на сцену - віртуозний маестро у чорному фраку, загадковий король музики із майже закордонної Риги.
     У вісімдесят першому році відбулися перші авторські концерти Паулса в Москві. У столиці Радянського Союзу тоді проходив фестиваль „Російська зима”. У Великому театрі танцювали артисти Гранд-опера, у Ленкомі йшла прем’єра легендарної рок-опери „Юнона і Авось”, але квитки на концерти Паулса були розпродані повністю.

"Клікніть" на фото для збільшення

     1985 року маестро одержав звання народного артиста СРСР і золотий диск фірми грамзапису „Мелодія”. Його пісні - незмінні лідери хіт-парадів ТАРС. Кожен радянський артист мріяв отримати пісню Паулса, адже маестро запалював зірки. Втім, Раймонд Паулс робив відомими не тільки естрадних виконавців. Він вивів на всесоюзну сцену Хор хлопчиків при Ризькому Домському соборі.
     Сьогодні Раймонд Паулс - депутат латвійського сейму. У політиці він уже давно - ще за радянських часів був міністром культури Латвійської республіки. До речі, тоді його призначення стало справжньою сенсацією: чи не вперше в Радянському Союзі таку високу посаду обійняв безпартійний.
     Коли Латвія здобула незалежність, маестро балотувався на пост президента, але згодом зняв свою кандидатуру. Втім, відомий композитор і зараз відіграє важливу роль у політичному житті країни.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Ще вісімдесят шостого року Раймонд Паулс організував конкурс молодих виконавців «Юрмала». Після розпаду Радянського Союзу конкурс припинив існування, хоча саме він відкрив широкому загалу Олександра Малініна, Азізу, Леоніда Агутіна, Сосо Павліашвілі.
     У дві тисячі другому році Раймонд Паулс та Ігор Крутой вирішили відродити конкурс, але несподівано дізналися, що права на назву „Юрмала” встиг оформити на себе один латвійський підприємець.


"Клікніть" на фото для збільшення

     Раймонд Паулс не перестає дивувати своєю музикою. Обсяги продажу його альбомів сягнули шістдесяти мільйонів примірників. Маестро рідко виїздить із Латвії з концертами, бо намагається виступати тільки в супроводі великого оркестру. І коли йому вдається оплатити турне такого колективу, концерти перетворюються на справжнє свято музики.
     Рік тому Раймонд Паулс побував і в Києві. Публіка, яка ніколи не забувала маестро, приймала його захоплено…
     Найбільшою пристрастю Раймонда Паулса завжди була лірична музика. Іноді йому здавалося, що під тиском жорстких сучасних ритмів ніжна мелодія загинула, стала непотрібною. Але за 40 років на сцені Раймонд Паулс добре вивчив смаки публіки, і сьогодні він достеменно знає, яка музика житиме вічно…

 

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

Produced by
NIRVANA Studio

 

© OMEGA-TV 2003