ІМЕНА
ВЕДУЧА

12.03.05 Телеканал „Інтер” 13:05

18.03.05 Телеканал „Інтер” 11:15

 
 

"Клікніть" на фото для збільшення

     ...Потепління, що намітилося після зустрічі Хрущова та Ейзенхауера у Кемп-Девіді, охололо доволі швидко після того як над територією Радянського Союзу знову засікли американський літак-шпигун У-2. Він літав і раніше, ранячи самолюбство Хрущова – адже збити нахабу ніяк не вдавалося. Ну а після теплих зустрічей у Кемп-Девіді черговий шпигунський рейд Хрущов сприйняв як зраду. Знищити літак стало справою честі для 1960 року літак все ж таки було збито. Льотчик-шпигун Френсіс Гаррі Пауерс потрапив у радянський полон.
     Історія з У-2, яка для Хрущова стала символом американської віроломності, ознаменувала собою кінець тимчасової відлиги і повернення до заморозків холодної війни. Прийшли часи ще холодніші, ніж до поїздки Хрущова у Сполучені Штати.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Після поїздки до ООН у Хрущова остаточно сформувалося ставлення до подій на Кубі. Тепер в його очах це була не просто одна з країн, яка стала на шлях соціалізму. Куба ввижалася йому Давидом, що протистоїть могутньому Голіафу.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Після довгих роздумів для захисту Кубинської революції було вирішено відправити за океан балістичні ракети з ядерними боєзарядами, зенітні установки та надзвукові винищувачі, крилаті ракети і бомбардувальники... На обслуговування техніки треба було перекинути більш як п’ятдесят тисяч людей...

"Клікніть" на фото для збільшення

     Грандіозна операція здійснювалася таємно від світу. Щоб виконати перевезення, було зламано річний план роботи флоту. Для транспортування озброєнь терміново переобладнували суховантажні судна, лайнери, танкери... Для доставки звичайних вантажів – фрахтувалися іноземні кораблі.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Загроза ядерної війни ще ніколи не була такою близькою. Дізнавшись про розгортання радянських ядерних озброєнь під боком у Сполучених Штатів, найбільш войовничі кола в оточенні американського президента наполягають на силовому вирішенні конфлікту. Кілька днів між Кеннеді та Хрущовим йдуть напружені переговори – ситуація балансує на межі війни і миру.
     28 жовтня 1962 року досягається компроміс: СРСР вивозить з Куби ракети в обмін на зобов’язання США поважати недоторканність кубинських кордонів та обіцянку Кеннеді не розміщувати ракет у Туреччині, неподалік від радянських рубежів.

"Клікніть" на фото для збільшення

     ...Епоха правління Хрущова ознаменувалася колосальними досягненнями радянських людей на ниві науки. Радянський Союз ставав першим у сфері хімічних та фізичних досліджень, галузі радіоелектроніки. СРСР першим здійснив запуски штучного супутника землі. Радянська людина стала першим у світі космонавтом.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Проте наздогнати й перегнати Америку в космосі виявилося легше, ніж у побутових справах. Щоб скоротити розрив у економічних досягненнях, Хрущов робить спроби реформувати народне господарство. Занадто централізовані міністерства, на його думку, були неспроможні забезпечити швидке зростання промислового виробництва. Замість них засновуються територіальні управління – ради народного господарства.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Реформи проводяться й на селі. Збільшуються колгоспи, ліквідуються машинно-тракторні станції... Водночас скасовується вікове рабство селян – їм дозволяють мати паспорти та отримувати заробітну плату.
     ...Хрущов любив не тільки землю. Він любив усе реалістичне, справжнє. Любив драмтеатр. Значно менше захоплювався балетом. Полюбити ж авангардне мистецтво так ніколи й не зміг.
     “Я, по суті, залишаюся противником абстракціоністів. Просто не розумію їх, тому й проти. Мені більше до душі реалістичний напрямок,” – не приховував він. Щирістю генерального секретаря майстерно користувалися ті, хто був зацікавлений у гучних скандалах за його участю.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Уже будучи відлученим від влади, Хрущов багато що переосмислить. Він дуже шкодуватиме про те, що дозволяв цензурі втручатись у справи митців. Про те, що не захистив Пастернака, образив Неізвєстного... “Якби я зустрів його сьогодні, то попросив би вибачення”, - зізнався Микита Сергійович тоді, коли попросити вибачення вже не міг – сидів під замком на підмосковній дачі.

"Клікніть" на фото для збільшення

     По смерті Хрущова Ернст Неізвєстний створить надмогильний пам’ятник своєму колишньому опонентові, відобразивши його особистість у контрастному співіснуванні двох кольорів – чорного та білого.
     В уяві багатьох його сучасників Хрущов назавжди залишиться людиною контрастів. Людиною, в якій чудернацьки уживалися любов до простих людей і відданість системі, яка їх знищувала. Людиною, яка ненавиділа війну, а втім, своїми діями мало не наблизила ядерний кінець світу. Яка вірила в ідеї комунізму і водночас невтомно реформувала їх...

"Клікніть" на фото для збільшення

     З відходом Хрущова від кремлівської політики контрастність її кольорів змеркне. Барви зіллються воєдино, і на довгі десятиріччя в країні, якою керував чорно-білий Хрущов, запанує сірий колір...
     Останні роки свого життя Микита Сергійович провів фактично під замком. Його дача прослуховувалась, а вийти за її межі він міг тільки в супроводі працівників спецслужб. До нього мало хто приїздив у гості – боялися. Вічний непосида, він заповнював своє заслання вирощуванням овочів на дачному городі, роздумами, надиктовуванням мемуарів...
     “Я хотів би висловити свою думку щодо ряду питань, знаючи з досвіду, як наступне наше покоління полюватиме за кожним словом про цей найважливіший та найвідповідальніший період, в якому ми жили і творили могутню державу. Це робилося нашими зусиллями, зусиллями народу, партії та керівників того часу... Мені пощастило, я теж був серед них...” (зі спогадів Микити Хрущова)

"Клікніть" на фото для збільшення

     Прочитати його спогади про розбудову держави, з якою змушений був рахуватися весь світ, – її громадяни зможуть лише наприкінці вісімдесятих. А протягом довгого часу, який відділив його смерть від кончини самої імперії, про Микиту Сергійовича будуть згадувати переважно з посмішкою – як про дивака, який чомусь полюбляв розмахувати черевиком та мріяв засіяти кукурудзою все навкруги...


 

Produced by
NIRVANA Studio

 

© OMEGA-TV 2003