ІМЕНА

Введіть прізвище героя:

ВЕДУЧА

11.06.05 Телеканал „Інтер” 13:30

17.06.05 Телеканал „Інтер” 11:15

 
 

"Клікніть" на фото для збільшення

     Якось із Радянського Союзу до Рима їй передали пляшку кримського шампанського. Подарунок її здивував. Княгиня й не підозрювала, що за більшовицького режиму можуть робити цей благородний напій. А дізнавшись, що вино виготовлене на колишньому заводі її родича Лева Голіцина, не стримала сліз: ”Невже в Радянському Союзі хтось про нас пам’ятає..?” І вона вкотре відчула нестерпну ностальгію за батьківщиною своїх славетних предків: генерал-фельдмаршалів, флігель-ад’ютантів, губернаторів, які багато століть поспіль творили історію Російської імперії...

"Клікніть" на фото для збільшення


     Ірина Голіцина. Спадкоємиця давнього роду, яка поїхала з Росії маленькою принцесою, а повернулася – королевою італійської моди...
     Ірина Голіцина народилася на Кавказі. Її дід по матері – грузинський князь – мав великий нафтовий промисел і найбільшу в окрузі конюшню елітних скакових коней. 1917го року все це було відібрано. Коли через рік єдина донька князя Ніна народжувала дитину, вона перебувала в цілковитій бідності. І навіть не могла скористатися послугами лікаря. Пологи приймав полковий товариш її чоловіка. Сам же князь Голіцин не знав про народження доньки, бо в цей час у складі армії Врангеля боровся за Крим – останній форпост Російської імперії.

"Клікніть" на фото для збільшення


     Ніна Голіцина довго не хотіла покидати Росію, навіть коли дістала звістку, що її чоловік зник безвісти. Та все-таки дев’ятнадцятого року з маленькою донечкою на руках вона добралася до Новоросійська, де ступила на борт одного з кораблів, що відпливав із Росії. В її одязі було зашито кілька коштовностей – це все, що нагадувало про колишнє величезне багатство двох князівських родин...

"Клікніть" на фото для збільшення


     ...Вони зустрілись у Римі аж через три роки. Щоб вижити, Ніна Голіцина давала приватні уроки французької та навчала гри на фортепіано. А напередодні різдвяних свят княгиня робила ялинкові прикраси, які охоче розкуповували італійці.
     Набагато складніше прижитися в еміграції було її чоловікові. Колишні російські офіцери влаштовувалися таксистами чи офіціантами. Проте князя така перспектива гнітила, а залежність від дружини принижувала ще більше. У пошуках роботи він поїхав до Парижа і… більше не повернувся.

"Клікніть" на фото для збільшення


     Ніна Голіцина мусила стати ще сильнішою. Тепер майбутнє княжни Ірини залежало тільки від неї. Продавши одну з коштовностей, вивезених із Росії, вона влаштувала Ірину до престижної початкової школи. Ірина Борисівна пригадує, що мама робила все, аби їхня маленька сім’я не стала італійською.
     Зі щоденника Ірини Голіциної:
     „Мама майже двадцять років не хотіла приймати італійського громадянства. Вона ревно берегла все, що нагадувало їй про Батьківщину. Ми жили в різних квартирах: і у великих, і в зовсім тісних, – але завжди на чільному місці стояв портрет імператриці Марії з автографом „Для Голіциних”. На Великдень приходила мамина подруга княгиня Зінаїда Юсупова, и щоразу дарувала мені яйце Фаберже. А російської мови мене навчала донька Льва Толстого Тетяна, яка читала мені батькову „Війну і мир”. І коли прийшов час мого першого балу, я переживала так само, як Наташа Ростова...”

"Клікніть" на фото для збільшення


     Для пошиття бальної сукні на перший бал Ірини Голіциної було обрано відоме тоді в Римі ательє сестер Фонтана. Проте моделі, запропоновані дизайнерами ательє, Ірині не сподобались. Вона взяла аркуш паперу і намалювала плаття сама.
     Перше плаття і перший бал стали початком її запаморочливої кар’єри. Сестри Фонтана помітили неабиякий смак та фантазію молодої клієнтки і запропонували їй роботу. У той час, уже здобувши освіту в Кембриджі та Сорбоні, Ірина закінчувала навчання в Римському університеті на факультеті політичних наук і мріяла стати дипломатом. Проте мода мала над нею більшу владу. Зробившись модельєром у популярному тоді Домі сестер Фонтана, Ірина доволі швидко стає відомою й бажаною в світі римської аристократичної богеми.

"Клікніть" на фото для збільшення


     Навіть спогади Голіциної про війну пов’язані з тим, як воєнні події вплинули на тодішню моду. Княгиня досі пам’ятає, що в Англії жінки змушені були відмовитися від шовкових панчіх. У Німеччині для взуття стали користуватися солом’яними устілками. А в Італії були помічені дерев’яні черевики.
     Ніби компенсацією за цей вимушений дискомфорт став вибух французької моди сорок сьомого року, влаштований Діором. Тонкі талії, підкреслені вузькими корсетами, підкорочені на двадцять сантиметрів спідниці... Ірині не терпілося побувати на паризьких вернісажах. Вона їде до столиці моди, де купує одяг від Діора і, розпоровши його, намагається пізнати таємниці французьких дизайнерів.

"Клікніть" на фото для збільшення


     На початку п’ятдесятих Ірина Голіцина купує невеличке приміщення на вулиці Венетто, де влаштовує своє перше – уже власне – ательє. Кілька років вона створює одяг за моделями, купленими здебільшого в Діора. Та після смерті відомого кутюр’є Ірина помічає у французів дедалі менше оригінальних ідей. І тоді Голіцина наважується на створення авторської колекції.
     Але спроба показати цю колекцію в найпрестижнішому італійському центрі моди – флорентійському Палаццо Пітті закінчується невдачею. Ревниві законодавці італійської моди просто не пускають її туди. У відповідь Ірина організовує великий вернісаж у Римі, куди запрошує багатьох зарубіжних журналістів. Після показу „Нью-Йорк Таймс” дає на цілу полосу сенсаційний матеріал під заголовком “Народилася зірка”.

"Клікніть" на фото для збільшення


     Римський вернісаж Голіциної набув розголосу в світі моди. Познайомитися з молодим модельєром приїздить сама Коко Шанель.
     Зі щоденника Ірини Голіциної:
     „Я стояла нагорі і, коли побачила її, мало не знепритомніла від хвилювання. Коко сказала мені: ”Дорогенька, ти обрала дуже складну справу, бо так важко зрозуміти, що подобається жінкам...” Але я бачила, що мої моделі їй сподобались. Потім ми обідали й говорили про великого князя Дмитра, в якого була закохана Шанель... Колись, іще в Росії, він був добрим другом моєї мами...”

"Клікніть" на фото для збільшення


     Іншого дня в майстерні на вулиці Венетто з’являється Індіра Ганді. Одяг від Голіциної обирає для себе Софі Лорен. У неї одягається Клаудіа Кардинале, Одрі Хепберн замовляє десяток вечірніх платтів. Кінозірки стають не лише її клієнтками, а й подругами. Журналісти писали, що жінки з вищого світу входять у коло Голіциної як у секту – рішуче й безповоротно.
     Такий шалений успіх нарешті відчиняє їй двері Палаццо Пітті, де вона влаштовує тріумфальне дефіле. Минає ще кілька місяців, і „принчипеса Голіцина” – так називає княгиню преса – отримує своєрідний „Оскар” у галузі моди – премію «Філінз». Винагорода, якої раніше удостоювалися тільки Діор та Карден, приносить Голіциній багато замовлень у США. Вона одягає сім’ї Онассіса, Форда, Рокфеллера.

"Клікніть" на фото для збільшення


     Княгиня згадує, як одного разу подружжя Онассісів запросило її в круїз на яхті „Крістіна”. Під час зупинки в одному з портів Аристотель несподівано зник. А наступного дня газети надрукували його фото з Марією КАллас, до нестями закоханої в мільярдера.
     Голіцина була свідком зародження ще одного великого кохання – між Елізабет Тейлор і Річардом Бартоном. У Римі знімали „Клеопатру”, й Елізабет частенько заїздила до Голіциної: вилити душу. А заодно й замовити кілька ексклюзивних речей.

"Клікніть" на фото для збільшення


     Особисте життя самої бізнес-леді Голіциної цікавило світ не менше, ніж життя її знаменитих подруг. І навіть було предметом світських пліток. Ірину одружували з князями, лордами, дипломатами – які, втім, і насправді домагалися її руки. Але вибір королеви моди припав на овдовілого банкіра Сільвіо Медичі. Палко закоханий банкір тричі намагався надіти обручку на витончену руку княгині. І врешті його залицяння розтопили холодне серце російської аристократки. Ірина не збиралася вдягати весільне вбрання, але в ательє потайки від неї зшили вінчальну сукню. І ось одного літнього дня, в каплиці неподалік вілли Боргезе, відбулася церемонія вінчання. Молоде подружжя купило величезний дім, віллу на Капрі і стало проводити вільний час у балах, прийомах та маскарадах, якими жила тоді римська богема.

"Клікніть" на фото для збільшення


     1963 року в Італії мода принесла вдвічі більший прибуток, ніж автомобільний бізнес. Безумовним бестселером сезонів стали піжами палаццо, найкращі зразки яких увійшли до гардеробів знаменитих жінок світу. І навіть королев та дружин президентів. Жаклін Кеннеді писала тоді Голіциній:
     „Моя люба Ірино! Твоя нова колекція мене зачарувала. Особливо вечірня сукня з червоного оксамиту, розшита рубінами. Хотіла б замовити собі щось для театру. Чи не могла б ти прислати якийсь ескіз, коли робота подарує тобі вільну хвилину..?”

"Клікніть" на фото для збільшення


     Джеккі щиро прив’язалася до Голіциної. І коли княгиня приїздила до Америки, вона обов’язково відвідувала дім Кеннеді. Під час останньої зустрічі Джон Кеннеді сам вибрав ескіз костюма, який Джеккі мала вдягти до візиту де Ґолля. Голіцина встигла пошити костюм, але… після вбивства Джона вирішила не відсилати його до Америки.
     За деякий час після трагедії Жаклін приїхала до Рима. Журналісти переслідували її натовпом, і в ательє до Голіциної охоронці внесли Джеккі буквально на руках. Наступного дня місіс Кеннеді мала бути на аудієнції в Папи, але досі не встигла подбати про вбрання! Голіцина порадила їй одягти чорну сукню, оздоблену мереживом – в ательє княгині її зшили за одну ніч. Убрання вдови президента доповнювали коштовності та шаль, що належала колись Ірининій матері – Ніні Голіциній.
     Але на Ірину чекали не тільки щасливі переживання. Одного січневого дня 1968го року в своєму ательє вона приміряла сукню королеві Греції Анні-Марії, коли двоє чиновників принесли їй повідомлення про банкрутство. Папери, які вручили Голіциній, засвідчували її борг – три мільйони доларів.

"Клікніть" на фото для збільшення


     Преса, яка донедавна так любила „принчипесу Ірину”, ніби втратила глузд. Писали про розлучення із Сільвіо, про її спроби самогубства... Голіцина ж і близько не підпускала таких думок. Подолавши шок, княгиня взялася до роботи з подвійним ентузіазмом і навіть почала випускати різні аксесуари. Тільки тепер діяльність її фірми було поставлено під контроль інспекції – клієнти платили, але гроші йшли на виплату боргу.
     Стосунки із Сільвіо стали напруженими: княгиня дізналася, що таємно від неї чоловік продав її найкращі коштовності. Та й після цього Голіцина не наважилася на розлучення. Вона вирішила пробачити йому все і …зробила помилку. Через 20 років, коли Сільвіо не стало, Ірина отримала в спадок іще більші борги. Княгиню заарештували й вона опинилася у в’язниці.
     Зі щоденника Ірини Голіциної:

"Клікніть" на фото для збільшення


     „Це було жахливо! Мене роздягли догола, і я стояла боса на кам’яній підлозі, доки мене обшукували. Потім мене зачинили в тісній кімнаті з трьома жінками. Щоб не збожеволіти, я намагалася зосередитись на своїй роботі і думала про нову колекцію...”
     За тиждень адвокат таки добився її звільнення. Коли Голіцина повернулася додому, вона побачила в своїй квартирі сотні орхідей, які прислали їй на знак підтримки шанувальники з усього світу. Королеві моди довелося провести під домашнім арештом шість місяців, та за цей час вона створила чотири свої найкращі піжами палаццо. Та все ж обставини примусили Голіцину продати свої магазини і справу, яка зробила її знаменитою і яка була сенсом її життя.

"Клікніть" на фото для збільшення


     Потім Ірина перенесла дві онкологічні операції. Коли хвороба змусила її повністю відмовитися від улюбленої справи, вона взялася писати книжку. „Із Росії – у Росію”. У Росію – на Батьківщину своїх славетних предків – княгиня поїхала вперше ще в розквіті слави.
     Княгиня Голіцина не раз приїздила в Росію, але досі шкодує, що не встигла побувати в Криму. Пляшка голіцинського шампанського, яка колись щемко нагадала їй про батьківщину, так і залишилася не відкоркованою. Княгиня зберігає її разом із багатьма дорогими пам’яті речами – кількома яйцями Фаберже, що в дитинстві подарувала їй княгиня Супова, маминою шаллю, котру надівала Джеккі Кеннеді, і книгою найелегантніших жінок світу, в яку вписане її ім’я – Ірина Голіцина.

 

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

 

Produced by
NIRVANA Studio

 

© OMEGA-TV 2003