ІМЕНА

Введіть прізвище героя:

ВЕДУЧА

18.06.06 Телеканал „Інтер” 13:20

 
 

"Клікніть" на фото для збільшення

     1982-го року засідання Європарламенту в Страсбургу було зірвано. Чотири депутати покинули залу засідань на знак протесту проти намагань обмежити склад Євросоюзу десятьма країнами, які на той час входили до нього. Свої крісла парламентарі символічно звільнили для представників інших європейських народів – тих, що лишалися за залізною завісою. Серед бунтівників був і нащадок однієї з найдавнІших королівських династій Європи, останній австрійський кронпринц – Отто фон Габсбурґ.
     Отто фон Габсбурґ – не лише значний європейський політик, він – глава Дому Габсбурґів, які правили великою частиною Європи протягом семи століть. Сто років тому Австро-Угорщина була могутньою країною, до якої входили території аж дванадцяти сучасних держав! Казали, що в імперії Габсбурґів ніколи не сідало сонце – такими величезними були їхні володіння. Відень був законодавцем європейської моди, взірцем витонченого стилю.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Східна Галичина стала частиною Австрійської імперії у 1772-му році. Тоді землі ослабленої Речі Посполитої поділили між собою три держави – Австрія, Прусія та Росія.
     На картах, знайдених в одному з римських монастирів, зафіксовано територію нової – і найбільшої - провінції Австрійської імперії з адміністративним центром – містом Лемберґом (так тоді називали Львів).
     Невелику церкву в одному з віденських провулків називають франковою – у ній часто бував Іван Франко. Службу тут правлять українською. Імператриця Марія-Тереза подарувала її українцям, які не раз доводили династії свою відданість.
     Українські священнослужителі навчалися у Віденській духовній семінарії. І Галичина отримала високоосвічене духівництво, яке згодом склало кістяк галицької інтелігенції. Найбільшого розквіту українські провінції та вся імперія набули за часів правління найяснішого цісаря Франца-Йосифа.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Багато років потому, 1912-го, у столиці Галичини побував архікнязь Карл – батько Отто фон Габсбурґа – з дружиною Зітою. Карл доводився Францу-Йосифу племінником. Але ціла низка родинних трагедій у династії призвела до того, що саме він став спадкоємцем престолу, а згодом - і останнім кайзером Дунайської імперії.
     У Львові молодому подружжю влаштували розкішний прийом у будинку намісника. Згодом Карл і Зіта приїздили до Львова інкогніто - щоб уникнути довгих протокольних ритуалів. Вони побували на службі у костелі і потягом вирушили до Коломиї. Карл мав там служити у війську і хотів оглянути містечко заздалегідь.
     Це – цілий світ, розвіяний вітром – українські міста в австрійській імперії... Місто, де вулиці підмітають букетами троянд і де книгарень більше, ніж кав’ярень – згадували мандрівники про Чернівці.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Леся Українка писала Осипу Маковею з Чернівців: „...Ідемо з Ольгою гуляти на Гарбуз-гору”. Так місцеві мешканці „перейменували” пагорб Габсбурґів, де сьогодні стоїть університет – колишні митрополичі палати. Перший митрополит Буковини, Євген Гакман, який власноруч заклав перший камінь у фундамент резиденції, був тісно пов’язаний з королівською династією. У студентські роки він навчав румунської мови сина імператора Франца Першого - Фердінанда.
     Євген Гакман долучився і до відкриття у Чернівцях університету - вже за часів правління Франца-Йосифа.
     На початку Першої світової війни імператор мешкав у резиденції Шенбрун, у Відні. Туди ж переїхали Карл та Зіта, в яких уже народився первісток - кронпринц Отто. 1916 року найясніший цісар Франц-Йосиф, який правив майже сім десятиліть, помер. Наближався кінець великої епохи Габсбурґів.

"Клікніть" на фото для збільшення

     А тим часом у Європі вирувала війна, яка, звісно, охопила й українські землі. У Чернівцях військова влада протягом короткого часу змінювалася 6 разів. У серпні 1917-го Карл, який уже став імператором, побував у столиці Буковини. З Чернівців тільки-но вибили російські війська. На чолі роти солдатів, одягнений у польову військову форму, він пішки пройшов від вокзалу до центральної площі, де його вітали представники міської та крайової рад.
     Карл розумів, що війна несе для його імперії тільки біду і руйнацію. Але всі його намагання встановити мир у Європі і зберегти Австро-Угорщину як конфедерацію народів, виявилися марними. „Бог покинув кайзера” – писав класик австрійської літератури Йозеф Рот.
     1918 року у віденській резиденції Шенбрун останній кайзер Дунайської імперії Карл зрікся трону. А в квітні 19-го австрійський парламент позбавив династію права на престол і конфіскував усе майно Дому Габсбуґів, навіть приватні фонди. Австрія стала республікою. Інші частини імперії проголосили незалежність.
     Великої Дунайської імперії більше не існувало.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Карл і Зіта з дІтьми змушені були залишити Батьківщину. Шокована вбивством Романових у Росії, англійська королівська родина допомогла Габсбурґам виїхати до Швейцарії. На них чекали тяжкі роки.
     Після вигнання кайзер Карл двічі намагався повернути собі трон, але - марно. Він так і не побачив рідної землі і невдовзі помер на португальському острові Мадейра. Відтоді Зіта носитиме тільки чорне. З вісьмома дітьми вона поневірятиметься по різних країнах. Домом для вигнанців стане вся Європа – вся, крім рідної Австрії. Але австрійці не забуватимуть своїх монархів: хоч би де жила королівська родина, кожного Різдва їй надсилатимуть ялинку з Тіроля. Коли Отто мине 18, він стане главою Дому Габсбурґів.
     У березні 1938 року під тиском нацистів австрійський уряд підписав угоду з Гітлером і Австрія стала провінцією фашистської Німеччини. З цього балкона у Гофбурзі, колишній резиденції Габсбурґів, Адольф Гітлер виголосив промову, коли його війська увійшли до Відня.

"Клікніть" на фото для збільшення

     Ще у 33-му фюрер, який тільки-но прийшов до влади, двічі намагався зустрітися з Отто фон Габсбурґом.
     З початком Другої світової війни Отто невтомно організовує візи для біженців із Німеччини та Австрії. Він рятує життя десяткам тисяч людей. Але небезпека загрожує і самому кронпринцу.
     У липні 1940 Отто фон Габсбург виїздить до США. Під час реєстрації в Штатах у графі „професія” він написав – „імператор Австрії, король Угорщини”, заняття – „робота з визволення моєї Батьківщини”. Завдяки дипломатичним зусиллям австрійського кронпринца, до 43-го року Австрію взагалі не бомбардували. Незважаючи на приєднання Австрії до Німеччини 1938-го року, країну визнали окупованою фашистами і після закінчення війни австрійці зберегли свої паспорти та майно.
     Двадцять років - від перших виборів Європарламенту - Отто фон Габсбурґ був його незмінним депутатом. Від своїх великих предків Отто не успадкував трону, але перейняв їхнє почуття відповідальності за європейські народи. Побудова єдиної і могутньої Європи стала справою його життя.
     Вірною супутницею та помічницею для Отто стала дружина. Наприкінці сорокових преса довго гадала, з ким же одружиться австрійський кронпринц. Його мати навіть склала список гідних кандидаток. Але свою обраницю Отто знайшов у ... військовому шпиталі Мюнхена: принцеса Регіна фон Заксен-Майнінґен доглядала хворих... 1951-го року вони побралися. Регіна народила йому семеро дітей, а в 2001-му подружжя відсвяткувало золоте весілля.

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

     Сьогодні Отто фон Габсбурґ живе на віллі в Мюнхені. Він склав із себе повноваження депутата Європарламенту, але це не означає, що нині нащадок великих імператорів веде тихе життя пенсіонера. Прес-конференція, лекція в університеті, вечеря з дипломатами і політиками – це звичайна денна програма його ділової поїздки.
     Якби Отто фон Габсбурґ приїхав до Коломиї, то, певно, не почувався б на чужинІ. Відтоді, як там жили його батьки, минуло майже сто років, але в коломийських родинах іще зберігаються їхні портрети, а в музеї міста - газети з автографом архікнягині Зіти. Австро-Угорщини вже не існує, і народи імперії пішли кожен своїм шляхом... Проте у Львові п’ють каву по-віденськи, а в Празі – танцюють віденський вальс на костюмованих балах. Лишилися традиції та звичаї, які й сьогодні пов’язують частини колись великої держави, де ніколи не сідало сонце.

 

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

"Клікніть" на фото для збільшення

 

Produced by
NIRVANA Studio

 

© OMEGA-TV 2003